close
تبلیغات در اینترنت
رتبه ۱۱۱ ایران در میان کشورهای با سواد
سواد آموزی وپرسش مهر در سال حمایت از کالای ایرانی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


سایت سواد اموزی در سال ا حمایت از کالای ایرانی و پرسش مهر 19
پروفایل مدير وبلاگ
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبو را فراموش کرده ام
خبرنامه


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آیدی یاهو مدیر


رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در نشست خبری:

رتبه ۱۱۱ ایران در میان کشورهای با سواد/ بی‌سوادی شامل بی‌سوادی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هم می‌شود

خبرگزاری آنا: رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: ایران با میانگین ۷/۳ سال‌های تحصیلی به ازای هر فرد در بین کشورهای جهان در رتبه ۱۱۱ قرار گرفته است.

                                                زیباساز آیسان

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا علی باقر‌زاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی در نشست خبری  که به مناسبت هفته سواد آموزی برگزار شده بود با اشاره به فرمان امام خمینی(ره) در سال 1358 گفت: روز گذشته سی و پنجمین سالگرد دستور امام (ره) مبنی بر تشکیل نهضت سواد آموزی بود. ایشان فرموده بودند مساله آموزش برای همه از بهداشت و مسکن هم باید مهم‌تر باشد زیرا به وسیله آموزش است که عدالت اجتماعی برقرار می‌شود.

وی افزود: امام عبارت معروفی داشتند و آن آموزش برای همگان است که البته 10 سال بعد سازمان یونسکو از این عبارت برای ترویج آموزش همگانی استفاده کرد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه بیان داشت: با صدور فرمان امام حدود 550 هزار نفر در مجموعه سواد آموزی به شکل آموزش دهنده، کار‌شناس و مؤلف کتاب درسی مشغول به کار شدند.

باقر‌زاده با اشاره به اینکه هم اکنون 22 میلیون نفر تحت پوشش خدمات سواد آموزی قرار گرفته‌اند اظهار کرد: در آن سالی که امام فرمان آموزش برای همگان را صادر کردند حدود 50 درصد از افراد کشور با سواد بودند اما بر اساس آمار سال 90 حدود 95 درصد از این افراد باسواد هستند که این آمار نشان دهنده رشد فوق العاده سوادآموزی درکشور است.

وی با تاکید بر اینکه قدر مطلق افراد بی‌سواد طی سال‌های گذشته کاهشی نداشته است بیان داشت: بر اساس آمار جهانی از سال 2000 تا 2010 از آمار بی‌سوادی تنها یک درصد کاسته شده است و این آمار خوشایند نیست.

بی‌سوادی شامل بی‌سوادی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هم می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ابعادگوناگون بی‌سوادی تصریح کرد: بی‌سوادی تنها شامل کسانی که نمی‌توانند بنویسند و یا بخوانند نیست بلکه بی‌سوادی اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هم نیز وجود دارد و همین امر باعث می‌شود برای فرد مشکلات گوناگونی به وجود بیاید و آثار نامطلوبی را بر زندگی وی بگذارد.

باقر‌زاده با تاکید بر اینکه اگر همه این ابعاد تحقق پیدا کند گفت: اگر همه ابعاد نام برده شده تحقق پیدا کند می‌توان گفت شاهد رشد توسعه انسانی هستیم.

وی در ادامه با اشاره به شاخص‌های توسعه انسانی اظهار کرد: شاخص طول عمر رابطه مستقیمی با سواد افراد دارد و هرچه یک فرد با سواد‌تر باشد سلامت وی بیشتر تضمین می‌شود. همین طور شاخص دوم میانگین سال‌های تحصیلی است اینکه شهروندان یک کشور چند سال میانگین درس می‌خوانند و این شاخص بسیار اهمیت دارد و در آخر شاخص قدرت خرید است که با میزان سواد افراد رابطه مستقیم دارد.

باقرزاده تصریح کرد: ایران با میانگین 7/3 درصد آموزش سال‌های تحصیلی به ازای هر فرد در بین کشورهای جهان در رتبه 111 قرار گرفته است که این رتبه بسیار ناراحت کننده است زیرا بر اساس اصل 30 قانون اساسی، 12 سال تحصیل برای همگان رایگان است و حتی در برخی از دانشگاه‌های دولتی پولی از یادگیرنده‌ها دریافت نمی‌شود.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به معیار شناخته شده برای بی‌سوادی بیان داشت: بر اساس قوانین و مقررات در کشور فردی که توانایی خواندن و نوشتن متون فارسی را نداشته باشد بی‌سواد قلمداد می‌شود.

در کشور روش واحدی برای شمارش افراد بی‌سواد وجود ندارد

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه در کشور روش واحدی برای شمارش افراد بی‌سواد وجود ندارد گفت: الگوی واحدی در هیچ کشوری برای شمارش افراد بی‌سواد وجود ندارد و یونسکو از روش پژوهش برای شمارش استفاده می‌کند اما ما در ایران از روش سرشماری نفوس که مرکز آمار ایران این کار را انجام می‌دهد استفاده می‌کنیم. مرکز آمار در گذشته هر 10 سال یکبار و از سال 85 به بعد هر 5 سال یکبار شمارش انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه نحوه شمارش افراد بی‌سواد و یا کم سواد در ایران به روش خود اظهاری است تصریح کرد: متاسفانه شاید بتوان گفت این روش مناسب نیست زیرا آمار‌ها بر اساس پاسخ‌هایی است که افراد می‌دهند نه سوابق و مدارک تحصیلی آن‌ها بنابراین ممکن است در این میان فردی پاسخ اشتباه دهد.

باقرزاده ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات این نحوه سرشماری این است که به هنگام سرشماری اطلاعات آماری به جامعه داده می‌شود و نه اطلاعات اسمی که این از نقاط ضعف نحوه شمارش محسوب می‌شود و به عنوان آخرین مشکل می‌توان به فواصل زیاد سال‌های سرشماری اشاره کرد.

9 میلیون و 719 هزار نفر فاقد مهارت خواندن و نوشتن هستند

باقر‌زاده با اشاره به اطلاعات آخرین سرشماری که در سال 90 صورت گرفته است افزود: بر اساس اطلاعات بدست آمده افراد بالای 6 سالی که فاقد سواد خواندن و نوشتن هستند به 9 میلیون و 719 هزار نفر می‌رسند که 14/6 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. در میانگین سنی 10 تا 49 سال که گروه هدف ما را تشکیل می‌دهند 3 میلیون و 456 هزار نفر فاقد مهارت آموزش هستند که این افراد 6/8 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و همین طور در گروه سنی 10 تا 29 سال 950 هزار نفر فاقد این مهارت هستند که 3/2 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

باقر‌زاده با اشاره به آمار افراد کم سواد بیان داشت: بر اساس آمار بدست آمده 11 میلیون کم سواد در کشور وجود دارد اما متاسفانه این افراد به دلیل نداشتن منبع تغذیه مناسب تحصیلی پس از مدتی مهارت‌های خود را از دست می‌دهند.

مازندران رکورددار باسوادان ایران

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به استان‌هایی که میزان افراد با سواد در آن‌ها از آمار قابل توجهی برخوردار است تصریح کرد: استان‌های مازندران، سمنان، اصفهان و البرز به ترتیب از بالا‌ترین جامعه آماری افراد با سواد برخوردار هستند و در این میان استان مازندران با میانگین 95/7 درصد رکورد دار است.

وی ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، کردستان، لرستان، کرمان و خراسان شمالی به ترتیب استان‌هایی هستند که افراد کم سواد بیشتری در آن‌ها زندگی می‌کنند و استان سیستان و بلوچستان با میانگین 29/2 درصد از بالا‌ترین جامعه آماری برخوردار است.

تحصیل رایگان 678 هزار تبعه خارجی در ایران

باقرزاده با اشاره به اینکه تا به امروز 678 هزار تبعه خارجی در ایران به صورت رایگان به تحصیل پرداختند گفت: این افراد با دریافت تمام امکانات تحصیلی از جمله کتاب و لوازم التحریر در ایران آموزش دیده‌اند اما بر اساس آمار هم‌اکنون 40 درصد اتباع خارجی فاقد مهارت‌های خواندن و نوشتن هستند.

وی ادامه داد: یک فرد بی‌سواد هم آسیب دیده است و هم آسیب پذیر و در آخر می‌توانم بگویم یک فرد آسیب رسان به جامعه است.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به اینکه هر 4 سال تحصیلی 27 درصد به درآمد هر فرد می‌افزاید بیان داشت: به طور حتم تحصیل در همه زمینه‌های زندگی یک فرد مؤثر است هم در وجه اجتماعی و هم در وجه اقتصادی و تحقیقات نشان داده است به ازای هر 4 سال تحصیل اضافه، حدود 10 سال به عمر هر فرد اضافه می‌شود.

وی تاکید کرد: تا به امروز 3 میلیون و 456 هزار نفر بی‌سواد به سازمان نهضت سواد آموزی معرفی شده است که با برنامه ریزی‌های انجام شده 400 هزار نفر از آن‌ها تحت پوشش قرار گرفته‌اند و با آموزشی که دیده‌اند و امتحاناتی که داده‌اند موفق شدند در ردیف افراد با سواد قرار بگیرند.

باقر‌زاده افزود: متاسفانه در گروه سنی 10 تا 20 سال، 74 هزار بی‌سواد وجود دارد که هیچ سابقه تحصیلی از این افراد وجود ندارد و ما تصمیم گرفته‌ایم که این افراد را شناسایی و به آموزش آن‌ها بپردازیم.

کودکان کار تحت آموزش قرار می‌گیرند

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه سازمان نهضت سواد آموزی برای کودکان کار برنامه‌های ویژه‌ای دارد بیان داشت: سازمان نهضت سواد آموزی با همکاری وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی در صدد است به کودکانی که برای یادگیری به ما مراجعه می‌کنند پاداش نقدی 1 میلیون ریالی هدیه دهد و همین طور به ازای یک دوره 4 ماهه تحصیلی مبلغ 650 هزار تومان به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: سازمان نهضت سوادآموزی تلاش کرده است تا گسترش سواد را در همه مکان‌ها از جمله زندان‌ها انجام دهد همین طور یکی دیگر از ارگان‌هایی که در گسترش سواد به سازمان کمک می‌کند سازمان نظام وظیفه است.

http://www.ana.ir/Home/Single/135135
نوع مطلب : اقتصاد مقاومتی تولید واشتغال، نماز،ورزش،مهارت راز ورمز سعادت،
برچسب ها : رتبه ایران در کشور ها، رتبه سواد ایارن، در کشور های مختلف ما چه رتبه ای در سواد داریم، ایران چه سوادی دارد، رتبه ایارن در کشور های با سواد، سواد ایران چقدر است، چرا ایران سواد خوبی دارد، رتبه ایران در کشور های، رتبه، کشور ایارن سواد،

امتیاز : :: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 6
تعداد بازدید مطلب : 253
پنجشنبه 18 دي 1393 :: 11 قبل از ظهرپیوند روزانه
پيوندها
تبادل لینک هوشمند
تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان سواد آموزی بر پایه اقتصاد وفرهنگ وآدرس http://savadiran.rozblog.com لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

عنوان :
آدرس :
کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد

آمار سایت
  • کل مطالب ارسالی : 444
  • کل نظرات ارسالی : 129
  • تعداد کل کاربران : 14
  • بازدید امروز : 165
  • بازدید دیروز : 348
  • بازدید هفته : 165
  • بازدید این ماه : 5,637
  • بازدید سال : 49,894
  • بازدید کل : 241,255