close
تبلیغات در اینترنت
رنج بی سوادی
سواد آموزی وپرسش مهر در سال حمایت از کالای ایرانی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


سایت سواد اموزی در سال ا حمایت از کالای ایرانی و پرسش مهر 19
پروفایل مدير وبلاگ
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبو را فراموش کرده ام
خبرنامه


مطالب مرتبط
عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

آیدی یاهو مدیر

آرمان- نگین باقری: باید از کلیشه‌های ذهنی که از مدرسه داریم فاصله بگیریم تا درک کنیم اینکه سالانه 20 هزار دانش‌آموز از تحصیل باز می‌مانند چه معنایی می‌دهد. باید نوستالژی‌ها و خاطره‌هایمان از زنگ تفریح، تغذیه خریدن‌ها از بوفه مدرسه، تنبیه‌ها و تشویق‌های معلم، با دقت جلد کردن کتاب‌ها با جلد پلاستیکی و زدن برچسب نام و نام خانوادگی را فراموش کنیم و رقابت برای تمیز بودن کتاب و دفتر‌ها و سر و دست شکستن برای گرفتن مهرآفرین، صدآفرین را برای لحظه‌ای از یاد ببریم تا بفهمیم بر آنهایی که دیگر پایشان را به مدرسه نمی‌گذارند، چه می‌گذرد؟ بین آن گروه از افرادی که تا به حال پایشان را به مدرسه نگذاشته‌اند یا آن را ترک کرده‌اند از مدرسه چه خاطره و روح مشترکی وجود دارد؟ برای آنها کم‌سوادی یادآور پدر و مادری است که اجازه درس خواندن را از آنها دریغ کرده‌اند، بی‌سوادی یعنی روستایی که مدرسه ندارد، یعنی جاده خاکی که از خانه فاصله دارد، یعنی دختری که به خاطر دختر بودن از تحصیل بازمی‌ماند و راهی خانه شوهر می‌شود و تداعی‌های مشترک دیگری که برای نام بردنشان از تجربه زیسته شخصی ما خارج‌اند و به ذهنمان نمی‌رسند. در حالی که طبق گزارش مرکز آمار از سرشماری سال 90، 16 میلیون و 715 هزار و 951 نفر کودک در رنج سنی 6 تا 19 ساله وجود دارند، رئیس مرکز آمار و فناوری ارتباطات و اطلاعات وزارت آموزش و پرورش می‌گوید در سال جدید 12 میلیون و 242هزار نفر در مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان تحصیل خواهند کرد. در روز جهانی بی سوادی سازمان یونسکو از وجود 126 میلیون کودک در جهان خبر می‌دهد که شانس ورود به مدرسه را ندارند.       

                                

کودکانی که 57 میلیون نفرشان در سطح ابتدایی و 68 میلیون نفرشان در سطح متوسطه هستند. علاوه بر این به گفته دبیر کل این سازمان بچه‌هایی که شانس ورود به مدارس را دارند، الزاما پس از پایان دوره مربوطه قادر به خواندن و نوشتن نیستند. حتی در کشورهایی که از نظر اقتصادی توسعه‌یافته هستند، سهم جمعیتی که قادر به خواندن و نوشتن نیستند، ‌بسیار زیاد است. باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی می‌گوید: بررسی‌های مرکز آمار وزارت آموزش و پرورش نشان می‌دهد که سالانه 20 هزار نفر دانش‌آموز از تحصیل باز می‌مانند. فاطمه قربان معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس برخی از این 20 هزار نفر را کودکان فوت شده‌ای می‌داند که شناسنامه شان ابطال نشده و برخی دیگر را معلولان ذهنی می‌داند که جزو این آمار ثبت شده‌اند. او می‌گوید امسال 6 هزار دانش‌آموز تارک التحصیل و 14 هزار نفر کودکان لازم‌التعلیم در مناطق روستایی را به تحصیل جذب کرده‌اند

پیدا کردن کودکان بیسواد تهران کار دشواری است

در گزارش مرکز آمار از سرشماری سال 1390درصد باسوادی در سیستان و بلوچستان از دیگر نقاط بسیار کمتر بوده است. این استان با 71 درصد و بعد از آن کردستان، آذربایجان غربی، لرستان، اردبیل و کرمانشاه کمترین میزان باسوادی را داشته‌اند. محمد مهدی‌زاده معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی به تسنیم می‌گوید: همچنین 100 هزار بی‌سواد در تهران داریم که عمده آنها کودکان کار هستند و پیداکردن آنها کار دشواری است.از سویی دیگر مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی که آذر ماه سال 90 با استفاده از سرانه آماری سال 85 تهیه کرد، به این نتیجه رسید که حدود 3 میلیون و 200 هزار کودک و نوجوان بین 6 تا 18 سال تحت پوشش آموزش و پرورش نیستند. در سال 1390 جمعیت کل کودکان محروم از تحصیل بین 6 تا 18 سال معادل یک میلیون و 100 هزار نفر تخمین زده شده بود. این در حالی است که کودکان بدون شناسنامه در این آمار در نظر گرفته نشده بودند. در حالی که در سال 90 سازمان آموزش و پرورش نرخ پوشش تحصیلی را 98 درصد عنوان کرد، گزارش‌های مرکز پِژوهش‌های مجلس این رقم را معادل 88 درصد تخمین زد. این بار نیز علیرضا رحیمی مدیر کل ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که پوشش تحصیلی دانش‌آموزان ابتدایی امسال 99 درصد است. این رقم با توجه به ساخت مجتمع‌های آموزشی در دوره وزارت حاجی بابایی که در آن به تجمیع مدارس در روستا‌های مختلف در مجتمع‌های آموزشی پرداخت کمی عجیب به نظر می‌آید. رحیمی همچنین درباره آمار بازماندن 20 هزار نفر دانش‌آموز از تحصیل می‌افزاید: اینکه سالانه 22 هزار دانش‌آموز وارد پایه اول ابتدایی نمی‌شوند باید مورد بررسی قرار بگیرد چرا که تعدادی از این دانش‌آموزان دارای عقب‌ماندگی ذهنی بوده و شرایط ورود به مدرسه را ندارند،‌عده‌ای نیز دانش‌آموزانی هستند که در نیمه دوم سال به دنیا آمده و سال بعد وارد مدرسه می‌شوند. در چنین شرایطی آنها نیز جزو آمار بیسوادان به حساب می‌آیند.رحیمی همچنین در این مصاحبه گفته است: امروزه دیگر بحث عدم دسترسی دانش‌آموزان به آموزش مطرح نیست چرا که 22 مدرسه در کشور داریم که تنها یک دانش‌آموز دارند؛ مشکل ما در بحث ترک تحصیل دانش‌آموزان مسائل فرهنگی خانواده‌هاست. همچنین اگر سازمان‌های مردم نهاد تمایل داشته باشند که به این دانش‌آموزان در مناطق محروم و حاشیه شهرها آموزش دهند از آن استقبال می‌کنیم.طبق این گزارش نرخ عدم‌برخورداری از آموزش و پرورش رسمی در بین افراد 6 تا 18 سال شهری معادل 15 درصد و در بین افراد 6 تا 8 سال روستایی برابر با 29 درصد است. از طرفی آن چیزی که از جانبی دیگر ضربه‌ای بزرگ بر میزان باسوادی جامعه ایجاد می‌کند این است که نه در اسناد سیاستگذاری نهضت سوادآموزی و نه در آموزش و پرورش اشاره‌ای به شناسایی و پوشش کودکان و بزرگسالان فاقد شناسنامه نشده است.

26درصد از جمعیت جهان بیسوادند

دیروز دبیرکل یونسکو اعلام کرد که امروز 84 درصد جمعیت جهان قادر به خواندن و نوشتن هستند، این در حالی است که در سال 1990 میلادی تنها 76 درصد جمعیت جهان می‌توانستند بخوانند و بنویسند.به گفته ایرینا بوکووا «ظرف 20 سال، جمعیت بیسواد جهان بیش از 100 میلیون نفر تقلیل پیدا کرده است. اما هنوز راه درازی در پیش است. در پس این ارقام، نابرابری جدی وجود دارد. دو سوم از 774 میلیون نفر جمعیت بیسواد بزرگسال جهان را زنان تشکیل می‌دهند. اغلب کودکان و جوانانی که به مدرسه نمی‌روند، دختران هستند. به گزارش تسنیم هم‌اکنون بر اساس سرشماری سال 90 حدود 9 میلیون و 700 هزار نفر بی‌سواد مطلق در کشور وجود دارد که حدود 3 میلیون و 400 هزار نفر بیسواد در گروه سنی 10 تا 50 سال در کشور وجود دارد. رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در این مصاحبه همچنین گفته است که حدود 10 میلیون و 600 هزار نفر در کشورمان حداقل سواد را دارند که با احتساب 9 میلیون و 719 هزار نفری که اظهار بی‌سوادی کردند، حدود 20 میلیون کم سواد و بی‌سواد در کشور داریم.محمد مهدی‌زاده معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی نیز دراین باره هم ابراز کرده است: هم‌اکنون نرخ بی‌سوادی در کشور 15 درصد است و باسواد کردن این تعداد به‌اندازه باسوادی 85 درصد تلاش می‌خواهد چرا که این عده نمی‌خواهند باسواد شوند و انگیزه‌ای در زمینه باسوادی ندارند.به گفته مسئولان سازمان نهضت سوادآموزی در میان جمعیت 9 میلیونی بی‌سوادان، 62 درصد در سن بالای 50 سال، 38 درصد در گروه سنی 6 تا 49 سال، 25 درصد در گروه سنی 30 تا 49 سال، 12 درصد در گروه سنی 6 تا 29 سال، 5 درصد در گروه سنی 6 تا 19 سال و2 درصد نیز در بین گروه سنی 6 تا 9 سال قرار دارند.              نشریه آرمان 92/6/17  نویسنده :نگین باقری

                 http://www.irannamaye.ir/article/view/2578482/

                        
نوع مطلب :
برچسب ها : انگیزه بی سوادان،یونسکو،بی سوادان زن،

امتیاز : :: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 11
تعداد بازدید مطلب : 155
سه شنبه 25 آذر 1393 :: 5 قبل از ظهرپیوند روزانه
پيوندها
تبادل لینک هوشمند
تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان سواد آموزی بر پایه اقتصاد وفرهنگ وآدرس http://savadiran.rozblog.com لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

عنوان :
آدرس :
کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد

آمار سایت
  • کل مطالب ارسالی : 444
  • کل نظرات ارسالی : 129
  • تعداد کل کاربران : 14
  • بازدید امروز : 214
  • بازدید دیروز : 348
  • بازدید هفته : 214
  • بازدید این ماه : 5,686
  • بازدید سال : 49,943
  • بازدید کل : 241,304